10 راهکار عملی برای کاهش زباله های پلاستیکی

10 راهکار عملی برای کاهش زباله های پلاستیکی

10 راهکار عملی برای کاهش زباله های پلاستیکی

اگر چه بازیافت راهی برای کاهش زباله‌های پلاستیکی می‌باشد اما تنها چند نوع پلاستیک در اکثر کشورها قابل بازیافت هستند. سایر زباله‌هایی که در محل جمع آوری زباله، آبراه‌ها و سایر اکوسیستم‌های طبیعی دفن می‌شوند، قابل بازیافت نخواهند بود. از سوی دیگر، برای بازیافت زباله‌ها انرژی و آب زیادی مورد نیاز است که اغلب برای ظروف یکبار مصرف صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

تجزیه انواع زباله پلاستیکی که در نهایت در محل دفن زباله‌ها یا اقیانوس‌ها جمع می‌شود، صدها و شاید هزاران سال طول بکشد و همین امر نگرانی‌ها را درباره سموم منتشر شده حاصل از آن‌ها افزایش داده است. در زندگی مدرن امروزی پلاستیک‌های بسیار زیادی محیط ما را احاطه کرده و با روند فعلی، جلوگیری از تولید آن‌ها قطعاً غیر ممکن است. اما با این حال می‌توان با برخی راه‌کارها در کاهش حجم زباله‌ها نقش مؤثری داشت. در زیر چند مورد از این راه‌کارها بیان شده است و از شما دعوت می‌کنیم آن‌ها را مطالعه کرده و تا حد ممکن رعایت کنید. با بروز 24 همراه باشید.

1- یک کیف مخصوص خرید داشته باشید

کیف خرید

با اینکه انواع کیسه‌های پلاستیکی اغلب نازک هستند و سریعاً پاره می‌شوند اما مصرف آن‌ها بسیار بالاست و طبق اعلام آژانس حفاظت از محیط زیست، سالانه یک تریلیون کیسه پلاستیکی در سراسر جهان تولید و استفاده می‌شود. این کیسه‌های پلاستیکی نازک اگر چه برای خریداران رایگان هستند اما هزینه‌های زیست محیطی بالایی را به بار می‌آورند و از طرفی پرمصرف‌ترین نوع پلاستیک‌ها نیز به شمار می‌روند.

همراه داشتن کیف خرید یک پیشنهاد ساده اما کارآمد برای حفظ محیط زیست به شمار می‌رود. یکی از توصیه‌های اکید اغلب کشورها به مردم که متناسب با سیاست‌های دولت‌ها نیز می‌باشد، استفاده از کیف‌های خرید پارچه‌ای است. در ایالت‌هایی از کشور آمریکا از جمله هاوایی و کالیفرنیا نیز استفاده از پلاستیک‌های خرید یکبار مصرف ممنوع شده است. علاوه بر این، با استفاده از کیسه‌های بزرگ‌تر، کیسه‌های چند بار مصرف و یا حذف آن‌ها می‌توان ضایعات پلاستیکی را به طور محسوسی کاهش داد.

2- عدم خرید بطری آب معدنی

نه به آب معدنی

تا زمانی که خطر آلودگی آب لوله‌کشی وجود نداشته باشد، خرید بطری آب معدنی منطقی نیست و می‌توان از آب لوله کشی تصفیه شده برای آشامیدن و سایر مصارف استفاده نمود. عدم خرید بطری‌های پلاستیکی آب یکی از روش‌های کاهش زباله‌های پلاستیکی خواهد بود. بهتر است به جای آن از بطری‌های قابل تعویض استفاده کرد و آن را همیشه همراه خود نگه داشت.

3- لیوان شخصی خود را به کافی شاپ ببرید

لیوان شخصی

همراه داشتن لیوان مخصوص قهوه روش دیگری برای کاهش ضایعات پلاستیکی است. لیوان‌های یکبار مصرف قهوه ممکن است شبیه کاغذ باشند اما از مواد اولیه پلی اتیلن و نوعی رزین پلاستیکی تولید شده‌اند. اگر چه از نظر تئوری و علمی این مواد به راحتی قابل بازیافت هستند اما زیرساخت‌های موجود برای این کار در قهوه خانه‌ها و کافی شاپ‌ها در اغلب شهرها وجود ندارد. بسیاری از فروشگاه‌ها و مراکز تفریحی نیز از فنجان‌هایی با کف پلی استایرن استفاده می‌کنند و این در حالی است که می‌توان با لیوان و قمقمه‌های شخصی از تولید این ضایعات پلاستیکی و مضر برای طبیعت جلوگیری نمود.

4- از مقوا به جای مواد پلاستیکی استفاده کنید

مقوا به جای پلاستیک

به طور کلی بازیافت کاغذ و مقوا از پلاستیک راحت‌تر است. به علاوه محصولات کاغذی را به راحتی و بدون اضافه نمودن فشار زیادی به محصول همانند شیشه یا آلومینیوم به صورت بیولوژیکی تجزیه می‌کنند. بنابراین در انتخاب‌هایتان دقت کنید. ماکارونی با بسته بندی کاغذی به جای پلاستیکی، مواد شوینده با جعبه کاغذی به جای بطری و غیره را انتخاب کنید. حتی بهتر است از شرکت‌هایی که کارتن‌های پایدار و بادوام تولید می‌کنند و موضع قوی در جلوگیری از جنگل‌زدایی دارند، حمایت بیشتری نمایید.

5- به نی‌های پلاستیکی نه بگویید

نه به نی ها

در اکثر مواقع چه در منزل و چه در هنگام سفارش نوشیدنی در رستوران‌ها یا کافی شاپ‌ها می‌توان نی‌های پلاستیکی یکبار مصرف را استفاده نکرد و همه می‌دانیم که استفاده از آن‌ها نیز ضرورتی ندارد.

6- پلاستیک‌ها را از روی صورت خود بردارید

حذف لوازم آرایشی صورت

بیشترین مواد پلاستیکی که اقیانوس‌ها را آلوده می‌کند، پلاستیک‌های ریز و کوچک هستند. تکه‌های بسیار ریزی که فیلتر کردن آن‌ها غیر ممکن است. اگر چه این نوع پلاستیک‌ها می توانند از تجزیه مواد بزرگتری حاصل شوند اما معمولاً به محصولات مصرفی مانند مواد شستشوی صورت و حتی خمیر دندان‌ها اضافه می‌شوند. برخی از لایه بردارهای صورت نیز از مواد پلاستیکی غیر قابل تجزیه تهیه شده‌اند. امکانات تصفیه فاضلاب‌های درون شهری برای جلوگیری از نفوذ این زباله‌های پلاستیکی کوچک فراهم نیست و لذا جلوگیری از ورود آن‌ها به اکوسیستم تقریباً غیر ممکن است.
بنابراین، برای جلوگیری از ورود این مواد به محیط زیست بهتر است از لوازم آرایشی و بهداشتی فاقد ماده پلی پروپیلن و پلی اتیلن استفاده کنید.

7- تیغ یک‌بار مصرف استفاده نکنید

حذف تیغ یکبار مصرف

به جای دور انداختن تیغ اصلاح یک‌بار مصرف در سطل زباله، سعی کنید از تیغ‌هایی استفاده کنید که قابلیت تعویض تیغه داشته باشد. در این صورت میزان پلاستیک کمتری را در هر ماه به زباله تبدیل خواهید کرد.

8- از پارچه به جای پوشک یک‌بار مصرف استفاده کنید

حذف پوشک یکبار مصرف

اگر نوزاد یا کودکی کوچک دارید می‌دانید که چندین پوشک را روزانه روانی سطل زباله خواهید کرد؟! استفاده از پارچه‌هایی با قابلیت استفاده مجدد به جای پوشک راهکار خوبی برای کاهش زباله‌های پلاستیکی خواهد بود.

9- به فکر تغییر روش‌های نگهداری مواد غذایی خود باشید

کیسه‌های پلاستیکی، بسته‌بندی‌های پلاستیکی و ظروف نگهداری از جنس پلاستیک ارزش بازنگری مجدد را دارند. چرا به جای خرید یک ساندویچ در پلاستیک از ظرف‌های خانگی استفاده نمی‌کنید؟ چرا به جای دور ریختن پلاستیک‌های زیپی و بسته‌بندی‌های پلاستیکی از شیشه یا ظروف شیشه‌ای در یخچال بهره نمی‌برید؟

ظروفی همچون شیشه به جای ظروف یکبار مصرف کارایی بهتری خواهند داشت و ضرر کمتری نیز برای مواد غذایی داخل خود دارند.

10- خرید عمده

خرید عمده

در بسیاری از خانوارها بیشتر مواد زائد پلاستیکی در آشپزخانه تولید می‌شود. بنابراین یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش زباله‌های پلاستیکی و بسته‌بندی، تهیه مواد غذایی فله می‌باشد. خرید بسته‌بندی‌های شیشه‌ای نیز گزینه‌ای عالی است و لذا استفاده از این روش‌های کارآمد میزان زباله‌های پلاستیکی حاصل از بسته‌بندی را به شدت کاهش خواهد داد.

5

دیدگاهتان را بنویسید

اگر درباره این مطلب نظری دارید می توانید از طریق این قسمت با ما و بازدیدکنندگان ما به اشتراک بگذارید.

20 + شش =