کلاهبرداری روبیکا از کاربران با سوء استفاده از نام تیمها و بازیکنان مشهور

کلاهبرداری روبیکا از کاربران با سوء استفاده از نام تیمها و بازیکنان مشهور

کلاهبرداری روبیکا از کاربران با سوء استفاده از نام تیمها و بازیکنان مشهور

167

سرانجام سوء استفاده اپلیکیشن جنجالی روبیکا از نام بازیکنان و تیمهای مشهور فوتبال کار دستش داد و کلیه فعالیت های این اپلیکیشن به حالت تعلیق در آمد.

 

کلاهبرداری روبیکا از کاربران با سوء استفاده از نام تیمها و بازیکنان مشهور

علی سعد معاون کاربران و تنظیم گری ساترا در همین ارتباط گفت:
🔹ازبهمن ۹۹ که پیگیری پرونده تضییع حقوق کاربران درروبیکا راشروع کردیم باطیف وسیعی ازتخلفات روبرو شده‌ایم.
🔹تخلفات ترافیکی ودرآمدهای غیرقانونی، فعالیت بدون مجوز،نقض قوانین رقابت، گزارش‌های اخیر مبنی براستفاده غیرمجاز از اطلاعات شخصی کاربران و … ضرورت اصلاح رابیش ازپیش روشن می‌کند.
🔹ساترا با ابطال مجوز سرویس صوت و تصویر سوپراپلیکیشن روبیکا و منع پخش تبلیغات بازرگانی آن در رسانه‌ملی، اقدامات اولیه را به انجام رساند.

 

اما ماجرا چه بود؟

کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر دادند که اکانت‌ها و صفحه‌های جعلی برای آنها در روبیکا ساخته شده و محتوای صفحه‌های اصلی آن‌ها در اینستاگرام را کپی کرده‌اند- این کار در برخی موردها، محدود بوده به ساخت اکانت‌های جعلی به نام افراد و گاهی هم محتوای اکانت‌های اینستاگرامی‌شان کاملا کپی شده است.
🔹این عملیات جعل که برنامه‌ریزی‌شده و سازمان‌یافته به‌نظر می‌آید، هم‌زمان شده با طرح مجلس برای محدودترکردن اینترنت که احتمالا به بسته‌شدن برخی شبکه‌های اجتماعی خواهد انجامید.
🔹روبیکا در مالکیت توسکا است و بنابر گزارشی از وب‌سایت میدان، “توسکا همان شرکتی است که ۱۰ روز بعد از تشکیل شدن برنده قراردادی انحصاری با صدا سیما برای به دست گرفتن انحصاری تبلیغات دیجیتالی و خدمات ارزش‌افزوده (VAS) و کلیه سرویس‌های پیرامون آن شد.”
🔹میدان افزوده: «مطابق با ماده ۱۲ قانون جرائم رایانه‌ای، هرکس به طور غیرمجاز داده‌های متعلق به دیگری را برباید، حتی اگر عین داده‌ها در اختیار صاحب آن باشد، مجرم شناخته شده.»
🔹پلتفرم روبیکا، درباره اکانت‌های شخصی که عینا از اینستاگرام افراد در این پلتفرم بدون اطلاع صاحبان آن‌ها جعل شده، مدعی‌شده: «این موارد اندک بوده» و افزوده: «خود این کاربران می‌توانند با تماس با مجموعه روبیکا یا کنترل این صفحات را برعهده بگیرند یا خواستار حذف آن شوند.»/ کانال هفته‌نامه شنبه
🔹کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر دادند که اکانت‌ها و صفحه‌های جعلی برای آنها در روبیکا ساخته شده و محتوای صفحه‌های اصلی آن‌ها در اینستاگرام را کپی کرده‌اند.
🔹عجیب است که روبیکا روشن نکرده چه‌کسانی به چنین جعل و دزدی دست‌ زده‌اند و چرا چنین اتفاقی افتاده است.
🔹مطابق با ماده ۱۲ قانون جرائم رایانه‌ای، هرکس به طور غیرمجاز داده‌های متعلق به دیگری را برباید، حتی اگر عین داده‌ها در اختیار صاحب آن باشد، مجرم شناخته شده است

 

 

2

دیدگاهتان را بنویسید

اگر درباره این مطلب نظری دارید می توانید از طریق این قسمت با ما و بازدیدکنندگان ما به اشتراک بگذارید.

3 × 5 =