نگاهی به آخرین وضعیت مرورگرهای دسکتاپ؛ رقابت نزدیک اج و سافاری!

نگاهی به آخرین وضعیت مرورگرهای دسکتاپ؛ رقابت نزدیک اج و سافاری!

نگاهی به آخرین وضعیت مرورگرهای دسکتاپ؛ رقابت نزدیک اج و سافاری!


در حالی که گوگل کروم همچنان با اقتدار بر بازار مرورگرهای دسکتاپ حکمرانی می‌کند، رقابت برای کسب مقام دوم بین دو مرورگر محبوب دیگر یعنی مایکروسافت اج و سافاری بسیار تنگاتنگ است. طبق آمارهای اخیر، اج بسیار به سافاری نزدیک شده و به آرامی در حال سبقت گرفتن است تا بتواند خود را به عنوان دومین مرورگر پرطرفدار دسکتاپ معرفی کند.

آمارهای جدید توسط Statcounter منتشر شده و سهم بازار برخی از مرورگرهای محبوب دسکتاپ را نشان می‌دهد. طبق این داده‌ها، گوگل کروم با داشتن 67.76 درصد از سهم بازار از ژوئن 2021 و با اختلاف بسیار زیاد نسبت به رقبا در جایگاه اول قرار گرفته است. داده‌های آماری همچنین نشان می‌دهند که مرورگر مایکروسافت اج به تدریج در حال پیشروی است و به زودی می‌تواند از سافاری اپل پیشی بگیرد.

پیش از این و در آوریل سال 2020، مایکروسافت اج توانسته بود با پیشی گرفتن از فایرفاکس، به دومین مرورگر بزرگ دسکتاپ تبدیل شود. اما بر اساس داده‌های Statcounter، از سپتامبر سال 2020 این دو مرورگر فایرفاکس و سافاری بوده‌اند که بر سر تصاحب مکان دوم با یکدیگر مبارزه می‌کردند. اج هم از نوامبر 2020 سرعت خود را افزایش داده و در ماه مه 2021 دوباره توانست از فایرفاکس عبور کند.

آمار مرورگرهای دسکتاپ

اما در حال حاضر که در ماه ژوئن 2021 هستیم، سهم مایکروسافت اج از بازار مرورگرها به 8.1 درصد ارتقاء پیدا کرده و پشت سر سافاری با 9.7 درصد قرار گرفته است. اما توجه به این نکته ضروری است که سافاری در دسامبر 2020 سهم 10.43 درصدی داشت و از آن زمان تاکنون روندی نزولی را طی کرده است.

بنابراین، اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، طولی نمی‌کشد که مایکروسافت اج از سد سافاری نیز عبور کند. علاوه بر این، مایکروسافت سخت در تلاش است تا اج را به رقیبی سرسخت برای کروم نیز تبدیل کند. غول ردموندی بسیاری از ویژگی‌های مفید و تغییرات جدید را به مرورگر خود اضافه کرده و توانسته آن را به یکی از مرورگرهای وب قوی در بازار تبدیل کند. البته، این بدان معنا نیست که اپل بیکار نشسته باشد؛ این شرکت نیز با اضافه کردن ویژگی‌هایی مانند گروه‌بندی تب‌ها، جستجوی صوتی و موارد دیگر در آی او اس 15 و مک او اس جدید، در تلاش است تا سهم از دست رفته خود را دوباره بازیابد.

اما برگ برنده دیگر مایکروسافت، سیستم عامل ویندوز 11 است که قرار است از اواخر 2021 در دسترس قرار بگیرد. عرضه این سیستم عامل جدید و اصلاحات بیشتری که به تبع آن در مرورگر اج انجام خواهد شد، می‌تواند موقعیت این مرورگر را تقویت کرده و به احتمال زیاد سافاری را به زیر بکشد.


3

دیدگاهتان را بنویسید

اگر درباره این مطلب نظری دارید می توانید از طریق این قسمت با ما و بازدیدکنندگان ما به اشتراک بگذارید.

یازده + چهارده =